Opowiadania, Wysowa-Zdrój

Wysowa-Zdrój i okolice

Moja Wysowa

Była zima gdy przyszłam na świat. Początek lutego. Podobno, gdy tata niósł mnie ze szpitala – śnieg sięgał płotów. I chociaż teraz takie ilości śniegu są rzadkością, to zimą jest tutaj jak w bajce. Mieszkałam tu przez pierwsze 2 lata życia. Później przez około 30 lat mieszkałam na Śląsku, ale każde wakacje spędzałam tutaj. Znałam tu każdy kamień, krzak, polną ścieżkę. Następnie, nieco krętą drogą życia, powróciłam do „mojej” Wysowej. Obecnie mieszkam tu razem z dziećmi.

Droga do domu, szkolenie, ogień
Ognisko nocą…

Uwielbiam te malownicze widoki – góry, lasy, rzekę, park, ciszę i spokój z dala od miejskiego zgiełku. I niezwykle cenię sobie chłodne noce nawet w upalne letnie dni. Ten specyficzny, górski klimat sprawia, że żaden upał nie jest straszny, bo nocą – powietrze przyjemnie się ochładza. I jeszcze jedno – tutaj praktycznie nie ma komarów.

Można więc siedzieć do późnego wieczoru. Ubieramy wtedy ciepłe bluzy, wyciągamy koce i siadamy przy ognisku. Takim prawdziwym ognisku. Na patyku pieczemy kiełbaski. Snujemy opowieści i śpiewamy. Bo nic tak nie cieszy jak śpiew w blasku ognia.

Atrakcje w Wysowej

Wysowa to nieduża miejscowość, ale bardzo przyjemna. Słynie z leczniczych wód mineralnych. Jedne poprawiają trawienie, inne obniżają poziom cukru we krwi, a jeszcze inne są wskazane przy chorobach nerek.

Park Zdrojowy

Park Zdrojowy w Wysowej to najbardziej charakterystyczne miejsce. Nie sposób nie iść na spacer do parku będąc w Wysowej. Zimą można się zachwycać jego bielą, jesienią, gamą pięknych kolorów, a latem i wiosną soczystą zielenią. Przez park przepływa rzeka gdzie można natknąć się na niewielki wodospad. W parku nie brakuje też altanek oraz placów zabaw.

Na szczególną uwagę zasługuje Pijalnia Wód Mineralnych znajdująca się w parku. Istniała jeszcze przed wojną i niestety została w trakcie wojny zniszczona. W 2006 roku ponownie ją odbudowano dokładnie według przedwojennego projektu. Dzięki temu możemy cieszyć się nie tylko wodami leczniczymi ale i piękną architekturą pijalni. Budynek ma również górne piętro, gdzie jest możliwość kupienia lodów przygotowywanych na bazie wysowskich wód mineralnych.

Drugim interesującym obiektem w parku jest Stary Dom Zdrojowy, potocznie nazywany Białym Domkiem. Jest to chyba jedyny niesakralny zabytek w Wysowej. Mieści się w nim restauracja z naprawdę pysznym jedzeniem.

W parku znajduje się też Amfiteatr – również utrzymany w pięknym drewnianym stylu. Odbywają się tutaj koncerty, wieczorne letnie dyskoteki na świeżym powietrzu. Wstęp zazwyczaj jest bezpłatny.

Jeśli ktoś lubi jaz konną, to znajdzie w parku ośrodek Cztery pory roku i w nim może zapytać o stadninę Osława i możliwość jazdy konnej. W tym miejscu można również zjeść pizzę pieczoną w tradycyjnym piecu lub usiąść z filiżanką kawy i ciastem.

W parku znajdziemy także altanki, ławeczki, miejsca zabaw dla dzieci, a także zewnętrzną siłownię.

Inne miejsca w Wysowej

  • Zwierzyniec i „park linowy” w Ośrodku Zacisze.
  • Bilard i kręgle w ośrodku nad Parkiem Zdrojowym.
  • Boisko sportowe Orlik.
  • Ośrodek jazdy konnej „Osława”.
  • Ścieżki leśne, nordic walking.
  • Pomnik przyrody – lipa drobnolistna przy cerkwi w Wysowej.

Spacery i wycieczki

Droga do domu, szkolenie, Anna Grabka, Małgosia Janowska
Ławeczka na szlaku…

Góra Jawor. To trasa niemal dla każdego, nawet kilkuletnie dziecko powinno sobie poradzić. Jest jeden odcinek pod górkę, ale trasa jest utwardzona, prowadzi przez las. Dochodzimy do kaplicy i studni, gdzie można naczerpać sobie wody i napić się jej. Warto pójść nieco dalej, po kilkuset metrach rozciąga się przepiękny widok na polanę, gdzie przebiega granica ze Słowacją. W jedną stronę pójdziemy około godziny. Na spacer w dwie strony warto przeznaczyć co najmniej 2 godziny.

Do Hańczowej. To również piękna trasa na spokojny spacer dla całej rodziny. Idziemy w kierunku ośrodka Zacisze i następnie dalej utwardzoną drogą. Idziemy lasem, po drodze spotkamy miejsce biwakowe, gdzie można usiąść, odpocząć, a nawet rozpalić ognisko. Zobaczymy też tablice edukacyjne mówiące o roślinach i zwierzętach zamieszkujących wysowskie lasy. Idąc dalej, dojdziemy do łąk, gdzie często wypasane są krowy. Schodzimy do Hańczowej i możemy powrócić do Wysowej autobusem (warto wcześniej sprawdzić rozkład). Zanim zejdziemy do głównej drogi – ujrzymy piękną drewnianą cerkiew. Przejście tą trasą zajmuje około 2 godziny. Można też zdecydować się na opcję odwrotną – przyjechać do Hańczowej autobusem (lub poprosić kogoś o podwiezienie autem) oraz powrócić pieszo do Wysowej.

Do Ropek. Ropki to maleńka wioska, gdzie jest dosłownie kilka domostw i bardzo dużo miejsc niemal „dzikich”. Na szlak wchodzimy w Wysowej skręcając w drogę przy kościele i idziemy w górę. Przed ostatnim domem skręcamy w prawo i idziemy cały czas utwardzoną drogą, w tym miejscu dość stromą. Na samym szczycie, na przełęczy ujrzymy ławkę, gdzie można odpocząć i podziwiać piękny krajobraz. Idąc dalej, dojdziemy do Ropek. Na rozlewisku, przy odrobinie szczęścia, można spotkać bobry. Gospodyni jednego domu, oferuje turystom smaczne ciasto i herbatkę lub kawę. Warto wstąpić i poczęstować się domowymi wypiekami. Następnie kierujemy się w stronę Hańczowej i dojdziemy do głównej drogi prowadzącej do Wysowej. Również możemy wrócić do Wysowej autobusem. Albo zdecydować się na opcję wędrówki w drugą stronę – dojechać do Hańczowej i przyjść pieszo do Wysowej. Spokojny spacer zajmie nam 2 godziny, a jeśli zatrzymamy się na ciastko lub będziemy obserwować bobry albo robić zdjęcia pięknym krajobrazom – wycieczka może zająć nam nawet kilka godzin.

Kościoły, cerkwie

Wysowa-Zdrój oraz okolice to tereny, gdzie mieszka bardzo wiele osób narodowości Łemkowskiej. Łemkowie to naród, który nie ma państwa. Są to najczęściej osoby wyznania prawosławnego, stąd na tych terenach można spotkać wiele specyficznych cerkwi i domów w łemkowskim stylu (długie, w których po jednej stronie mieszkali ludzie, a po drugiej – zwierzęta: konie, krowy, owce).

W Wysowej i najbliższych wioskach znajdują się cerkwie. Warto zorientować się, kiedy które są otwarte i obejrzeć piękne ikony. Cerkiew w Wysowej, Hańczowej, Blechnarce – to te najbliższe. Natomiast cerkiew w Kwiatoniu znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO.

Zaraz po wjeździe do Wysowej znajduje się drewniany kościół rzymskokatolicki.

Poza Wysową

Będąc w Wysowej, warto także pojechać w inne, równie ciekawe miejsca.

Zajazd „Pstrąg u Eda” w Łosiu (około 20 km od Wysowej) to miejsce, gdzie można złowić rybkę, a następnie zdecydować, czy chcemy ją zostawić, czy kupić i zabrać do domu, czy potrzebujemy pomocy przy patroszeniu, czy też chcemy ją zjeść na miejscu. Nie trzeba martwić się o sprzęt i wędki, bo otrzymujemy wszystko, co potrzebne do wędkowania. Jeśli chcemy wędkować w weekend, warto wcześniej zarezerwować sobie stanowisko do łowienia, gdyż bywa wielu chętnych wędkarzy. Oczywiście, jeśli nie jesteśmy wędkarzami, możemy jedynie skorzystać z restauracji i zjeść smacznego pstrąga.

Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów” (około 12 km od Wysowej) to największa w Europie stadnina koni tej rasy. Można zwiedzić, pojeździć na koniu, spędzić czas w miłej okolicy – ławeczki, plac zabaw dla dzieci. Na terenie stadniny znajduje się też klimatyczna restauracja.

Muzeum Pszczelarstwa w Stróżach (około 35 km od Wysowej). Piękne miejsce na kilkugodzinną wycieczkę. Kolekcja uli, polecam szczególnie wycieczkę z przewodnikiem i wysłuchanie ciekawostek o pszczołach, a także wzięcie udziału w warsztatach i samodzielne przygotowywanie np. świec z pszczelego wosku. Największe wrażenie robi jednak „szklany ul”, gdzie można podejrzeć życie pszczół. Istnieje możliwość zakupienia miodu i produktów pszczelich, na miejscu jest też „zwierzyniec”, dużo przestrzeni na zabawy i restauracja.

Zalew Klimkówka (około 15 km od Wysowej) – zalew utworzony na rzece Ropa. Kiedyś w miejscu dzisiejszego zbiornika wody – istniała wioska. Dzisiaj jej mieszkańcy mieszkają powyżej, zaś pomiędzy górami powstało niezwykle urocze jezioro. Z ciekawostek warto wiedzieć, że jedna ze scen filmu „Ogniem i mieczem” była kręcona właśnie tutaj. Można skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego i np. wypłynąć na jeziorko rowerkiem wodnym.

Bardejov – miasteczko na Słowacji (około 40 km od Wysowej). Niezwykle urocze miejsce, niezapomniany klimat, piękny park zdrojowy niedaleko w Bardejovskich Kupelach i wody mineralne oraz baseny. Przejście graniczne w Koniecznej. Warto wziąć paszporty lub dowody osobiste i wybrać się na wycieczkę w to piękne miejsce.

Krynica-Zdrój (około 30 km od Wysowej)– uzdrowiskowe miasteczko, a w nim wiele atrakcji – Park Linowy, Góra Parkowa, Muzeum Zabawek, pomnik oraz muzeum Nikifora – malarza pochodzenia łemkowskiego. Jego życie upamiętnia film „Nikifor”. W Krynicy są też przepyszne lody – ogromne gałki, przygotowywane według prywatnej receptury właścicieli. Lodziarnia na ul. Piłsudskiego 5.

Moi goście

Wysowa, to miejsce, które jest niezwykle bliskie mojemu sercu. Stąd pochodzili moi dziadkowie. A ja cieszę się, że mogłam tu znowu powrócić – do siebie, do domu. Często odwiedzają mnie różni goście. Pamiętam, jak jedna pani z Kaliningradu powiedziała mi pięknie po rosyjsku: muszę być szczęśliwa mieszkając w tak pięknym miejscu. Tak. Jestem szczęśliwa. I chcę tym szczęściem dzielić się z innymi, dlatego tak często do mojego domu przyjeżdżają moi znajomi, rodzina, przyjaciele a także goście z różnych stron świata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *