Opowiadania

Zapach lata

Lubiła być częścią nieśpiesznego rytmu wiejskiego życia.

Tego dnia zjadła wczesny obiad i wyruszyła na dłuższy spacer – tak jak lubiła sama ze sobą i po to, by poczuć siebie. Szła więc najpierw główną drogą, później skręciła w boczną, która wiodła przez las. Idąc cały czas słuchała śpiewu ptaków i szmeru liści na wietrze. Wydawało jej się, że wiatr potęguje zapachy. Przywiewa je z różnych stron lasu, z pól, łąk i gospodarstw wiejskich.

Idąc tak, czuła ożywczą woń leśnych żywic. Zapach sosen wydawał jej się niezwykle kojący i odświeżający. Miała wrażenie, że przesiąka nim cała, że sama jest niesamowitą mieszanką różnych woni – tych subtelnych, ledwie uchwytnych i tych mocnych, zdecydowanych. Gdyby tylko mogła powąchać siebie, pewnie we włosach czułaby zapach lasu i popołudniowego lata. I ten zapach, który wiatr zatrzymywał w jej włosach, zawsze kojarzył jej się z wolnością.

Im dalej szła, tym częściej wiatr przywiewał zapach, który pamiętała z dzieciństwa. To była specyficzna woń krów. Pamiętała jak z babcią chodziła doić krowy. Zabierała ze sobą kubek. I chociaż świeżo wydojone mleko przesiąknięte było ostrym zapachem obory – nie przeszkadzało jej to. Uwielbiała mleko, które było tak inne od tych, które dzisiaj kupuje w sklepie.

Teraz, gdy szła, wiatr właśnie przywiał zapach z pastwisk. I chociaż złamany słodką wonią polnych kwiatów i ziół, wyczuwała w nim nutkę pochodzącą wprost z obór. I tak coraz bardziej zaczęły mieszać się te subtelne zapachy – traw i łąk, krów i drzew, słońca i wiatru. Aż ona sama w pewnej chwili poczuła się unikalną wonią pól, krów i wspomnień z dzieciństwa.

Powróci tu kiedyś. By pachnieć łąką i lasem. I wolnością.

[Opowiadanie to jest przykładem ćwiczenia Pisanie zmysłowe]

2 thoughts on “Zapach lata

  1. Bardzo mi się podobało:). Szłam i ja, coraz lepiej odróżniając zapachy i nawet poczułam smak „prawdziwego” mleka. Ciepły, letni dzień, spacer łąką ku drodze przez pola. Wiejski krajobraz. Byłam tam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *